„Taste the Word with English” za nami, ale to nie koniec a początek drogi wspierania w rozwoju komunikacji językowej.

Czas tak szybko leci, nasza projektowa przygoda rozpoczęła się mniej więcej 2 lata temu złożeniem listu intencyjnego, bo w takim trybie realizowane są projekty w programie English Teaching prowadzonym przez Fundację Nida ( list intencyjny, szkolenie projektowe, projekt, szkolenia metodyczne ). Po aprobacie naszego pomysłu na projekt z wielkim zadowoleniem nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową w Pęgowie by skuteczniej wspierać naszą Młodzież w nauce języka angielskiego. Zajęcia językowe prowadzone były przez Panią Joannę Oleszczyk.

W okresie od września 2018 do grudnia 2019 uczestnicy projektu spotykali się 3-4 razy w miesiącu , w zależności od aktywności i pogody w siedzibie Fundacji, jej ogrodzie, na wyjazdach i w szkole, szczególnie podczas maratonów nocnych. Naszą wspólną pasją stało się gotowanie potraw z różnych zakątków świata. Głównym rezultatem, który udało nam się osiągnąć stało się nabycie umiejętności porozumiewania się w języku angielskim, w zakresie mówienia, słuchania, czytania i pisania, wiedzy ogólnej o świecie. Wspaniałym uzupełnieniem jest natomiast wzmocnienie wiary we własne możliwości wśród uczestników projektu, docenienie różnorodności i tożsamości. Dzięki równoległemu z projektem działaniu polegającym na zaproszeniu wolontariuszy AIESEC, którzy bardzo aktywnie wspierali nas w realizacji projektu udało nam się na trwałe wykształcić postawę ciekawości, tolerancji i otwartości wobec innych kultur, podniesienie motywacji uczniów do nauki języka obcego przez konwersacje, wspólne gotowanie, wyjazdy i nawiązane przyjaźnie.

Przeczytajcie co o udziale w projekcie mówią uczestnicy:

Julia ” Nie mogę uwierzyć że to już koniec. Był to najlepszy rok i najlepszy projekt na jakim byłam, bardzo fajnie wspominam pierwsze zajęcia gdzie musieliśmy poznać imiona innych osób poprzez zabawę zapuszczonego koca pokazywała się twarz i trzeba było bardzo szybko podać imię osoby po drugiej stronie. Ciekawą sprawą było też gdy pojechaliśmy do Krakowa i zwiedzaliśmy z przewodnikiem po angielsku. Nocne maratony. Gry i zabawy. W maju przyjechali do nas wolontariusze z innych krajów z nimi też gotowaliśmy potrawy tylko bardziej specjalnie bo z ich krajów. Niestety to dobiegło końca. Wolontariusze wrócili do domów. My mieliśmy przygotować się do oprowadzania po Wrocławiu co też było świetną zabawą dowiedziałam się wiele rzeczy o których nie wiedziałam a mieszkam niedaleko. Niestety projekt się skończył, ale jestem naprawdę zadowolona że wzięłam w nim udział, jak zastanawiacie się czy brać udział w takich projektach to naprawdę bardzo polecam.

Zuzia: ” Po półtora roku świetnej nauki i jednocześnie zabawy projekt „Taste the world with English” się skończył. Był to świetnie spędzony czas, dzięki któremu mogłam szlifować język angielski i poznawać kulturę innych krajów poprzez np. gotowanie. W czasie trwania projektu były organizowane różne wyjazdy na których zwiedzaliśmy po angielsku różne miasta Polski. Jednym z niezapomnianych przeżyć był tez przyjazd wolontariuszy z całego świata do naszej szkoły. Przez kilka tygodni ich pobytu spędziłam z nimi dużo czasu rozmawiając oczywiście po angielsku. Jest mi bardzo szkoda, że projekt się skończył. Jeżeli dowiedziałabym się o drugim takim projekcie to bez wahania bym do niego dołączyła!

Mikołaj ” Nasz projekt dobiegł końca po półtora roku bardzo rozwijającej pracy i próbach które dały nam szansę na nauczenie się perfekcyjnie języka angielskiego. Zaczęło się to od września tamtego roku. Przez cały miesiąc praca była bardzo owocna. Następne miesiące były bardzo ciekawe np.: w maju kiedy przyjechali do nas wolontariusze z innych krajów. Poznaliśmy ich zwyczaje, historię a nawet zainteresowania. Sam osobiście zawarłem przyjaźń z trzema z nich, byli to trzej obywatele Indii. Spędziłem z nimi bardzo dużo chwil, które dały mi szczęście i pomogły mi one w nauce i praktyce języka angielskiego. Podczas pobytu wolontariuszy poznaliśmy kulturę smaku. Cały czas w projekcie uczyliśmy się również zawierać przyjaźnie. Szkoda że już się kończy… Myślę że warto przyłączyć się podobnych projektów. „

Takie rekomendacje powodują, że nie zasypujemy gruszek w popiele i działamy dalej, już za kilka dni przyjmujemy kolejną grupę wolontariuszy którzy będą z nami pracować w szkole i fundacji, a przede wszystkim składamy kolejny list intencyjny w programie ETAs do czego szczerze zachęcamy wszystkich którzy chcą i mogą robić fajne działania dla dzieci i młodzieży, do 10-go stycznia jest jeszcze kilka dni, żeby razem z uczniami zgłosić się do udziału w tak fantastycznej przygodzie.

mamy też dla Was krótką relację filmową, zapraszamy na film

Serdecznie podziękowania składamy wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji projektu, szczególnie Fundacji Nida, Szkole Podstawowej w Pęgowie, Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Pęgowie, wolontariuszom AiESEC i wszystkim sympatykom naszych działań 🙂 bardzo dziękujemy